Ledviny, zima (a jarní únava?)

25.01.2017

Také se Vám v zimě nic nechce, nejradši byste zalezli, nikam nechodili a nic moc nedělali? A divíte se proč, myslíte si, že je to špatně, že jste líní a nemožní? Tradiční Čínská Medicína Vás může vyvést z omylu, není to patologický stav, jste v souladu s rytmem přírody. Pokud ovšem tento stav mermo mocí nepřekonáváte - tedy každý z nás tady žijících asi nějakým způsobem ano, ale jde i o to jak moc, proč a jakou volíme nápravu...

Toto o zimě a o ledvinách píše Vladimír Ando v knize Klasická čínská medicína I (s.246):Ledviny, jakožto zhmotnění prvku Voda v lidském těle, jsou spojeny se zimou, což znamená, že na jejich čchi nejvíce působí atmosféra tohoto ročního období. Během něho jsou nejvíce náchylné ztratit rovnováhu své čchi, onemocnět, zejména když životní styl člověka se odchyluje od toho, jak by měl v souladu s děním v zimní přírodě vypadat :
"Tři zimní měsíce se nazývají "uzavírání a uschovávání" . V zimě voda zamrzá na led, země puká a otevírá se. Člověk nesmí zbytečně plýtvat jangovou energií, má chodit brzy spát a se vstáváním počkat až na východ slunce, Ducha si má uschovávat hluboko jako nějaké tajemství a musí si ho chránit jako nějakou s námahou získanou vytouženou věc. Je třeba se chránit před zimou a vyhledávat teplo, a nesmí se dovolit, aby se tělo potilo, neboť tím je poškozována jangová čchi. Takovéto chování odpovídá zimní atmosféře a je to správný způsob pěstování a uschovávání čchi v zimě. Kdo se mu protiví, poškozuje si ledviny a na jaře se bude cítit ochablý a sláb, poněvadž si nevytvořil dostatečné podmínky pro rození jarní čchi " (Su-wen, kap.2, s.20)Takže...jak nám bude zjara a celou první polovinu roku, ovlivňujeme svým chováním už teď. Přijde jarní únava nebo s nastupujícím jarem vyrazíme plni síly tvořit to, co v nás přes zimu dozrálo?